Povijest

Povijest školstva u Jelsi pratimo još od vremena osnivanja  Muške pučke učione davne 1819. godine. U drugoj polovici 19. stoljeća školovanje postaje dostupno i ženama otvaranjem Ženske pučke škole 1872.g.

Sve škole na otoku imale su četiri razreda i osim glavnih škola osnivaju se pomoćne javne škole u selima:
Vrboska 1811. godine
Vrisnik 1864. godine
Pitve 1864. godine
Sveta Nedjelja 1872. godine
Zastražišće 1872. godine
Poljica 1905. godine

Neke od navedenih škola su i danas područne škole Osnovne škole Jelsa.

Ustrajna borba za hrvatski književni jezik doživjela je svoj uspjeh upravo u Jelsi. Naime 1880. godine među prvima u Dalmaciji uvodi hrvatski jezik.

Današnja školska zgrada u Pelinju izgrađena je 1965. godine. Tu zgradu danas zajednički koriste Osnovna škola Jelsa i Srednja škola Hvar- Izdvojena lokacija u Jelsi.

Športska dvorana izgrađena je 2002. godine, počela se koristiti 2004. godine, te se u njoj redovno održava nastava Tjelesne i zdravstvene kulture.

Osnovnu školu Jelsa, zajedno sa područnim školama Vrboska, Svirče, Sveta Nedjelja i Zastražišće danas pohađa 250 učenika.

Našu školu pohađali su skladatelj Antun Dobronić, profesor Ćiro Gamulin, književnici Jure Franičević-Pločar i Marin Franičević, te znanstvenik Miroslav Radman.