Autor: Dinka Račić, 21. 6. 2015.

Udruga za promicanje novih tehnologija Robofrek iz Varaždina uz potporu ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta organizira radionice robotike za početnike i napredne polaznike od 22. do 26. lipnja u OŠ Jelsa. Na radionicama će osim učenika naše škole sudjelovati učenici OŠ Hvar i OŠ Petra Hektorovića Udruga za promicanje novih tehnologija Robofrek iz Varaždina uz potporu ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta organizira radionice robotike za početnike i napredne polaznike od 22. do 26. lipnja u OŠ Jelsa. Na radionicama će osim učenika naše škole sudjelovati učenici OŠ Hvar i OŠ Petra Hektorovića (Stari Grad), a njima će se priključiti učenici iz bolske, supetarske i nekih splitskih škola.

Osim osnova robotike učenici će se upoznati i sa kategorijama natjecanja: robotsko spašavanje žrtve, robonogomet i robotička alka.

Uz učenicima drage voditelje radionica prof. Jelku Hrnjić i prof. Ivicu Kolarića priključiti će se još prof. Đula Nađ, prof. Danica Plastić te učenici koji su postigli najbolje rezultate na natjecanju Hrvatske lige robotičara. To su: Branimir Ćaran, Andro Katanec, Ivan Kolarić, Filip Kuzminski, Matej Novosad, Poko Parać, Matko i Janko Pribičević. Neki od njih su se već na prošlogodišnjoj radionici u Jelsi iskazali kao izvrsni edukatori, a postignutim rezultatima osigurali su nastup na ovogodišnjem natjecanju RoboCup Junior koje će se u sedmom mjesecu održati u Kini.

Četvrtak 25. lipnja je dan otvorenih vrata radionice te će svi zainteresirani imati priliku vidjeti kreativnost i umijeća polaznika, a slijedećeg dana 26. lipnja polaznici će mještanima i njihovim gostima pokazati što su sve naučili kroz prezentaciju i natjecanje na jelšanskoj rivi.

Na radionice se prijavilo trideset učenika hvarskih osnovnih škola koji su odlučili početak ljetnih praznika započeti na drugačiji način od većine svojih vršnjaka. Interes za robotiku kao područje sa velikim mogućnostima je priličan. Nadati se je da će se hvarski robotičari u idućoj školskoj godini uključiti u izvannastavnu aktivnost robotike te uz veće iskustvo proširiti svoja znanja na ovom području.