Autor: Ana Miljak, 4. 3. 2014.

laugh U petak, 28. veljače 2014., pridružili smo se obilježavanju Međunarodnih dana materinjskog jezika. Na području općine Jelsa, već dulji niz godina, osjetan je posebno brižan odnos prema narječju otoka Hvara. Poštujući njegove inačice, koje se u mnogim slučajevima razlikuju od mjesta do mjesta, od sela do sela, te ističući potrebu za njihovim očuvanjem i daljnjim njegovanjem, udružili smo kreativne snage.

U nastavku pogledajte kako nam je bilo... heart

S velikim veseljem ističemo kako su se odmah i vrlo rado odazvali svi pozvani pjesnici i pjesnikinje, glazbenici i glazbenice, što je dodatno potaknulo našu motivaciju i maštu pri osmišljavanju i realizaciji ovog druženja.

Prostor dvorane je uredila kreativna zbornička ekipa: Željana Slaviček, Lana Damjanić, Dinka Račić, Ana Miljak i Žanja Draganić. Režiju potpisuju Lana Damjanić i Ana Miljak.

Ravnateljca Osnovne škole Jelsa, Žanja Draganić, pozdravila je uvodnom riječi više od 150 okupljenih, naglašavajući kako nam je želja podsjetiti da globalizacija i suvremeni način života kakvog danas vodimo ne isključuju osobitosti identiteta, sve njegove posebnosti i različitosti, već nas pozivaju da svojim brižnim odnosom prema svom narječju, tradicijskom i umjetničkom stvaralaštvu doprinesemo bogatstvu raznolikosti.

Kroz program su nas iskusno i znalački vodili Prošper Gurdulić i Stefani Gabelić. Iako su oboje učenici tek 6. razreda, bili su vrlo spretni i dobri domaćini prisutnoj publici, kao i svim našim gostima na sceni.

Gospođa Marica Gamulin je iz svog bogatog pjesničkog opusa odabrala pjesme "Stori sviti" i "Čovik", podsjećajući nas na mudrost i savjete predaka, te vrijednosti do kojih držimo. Tijekom razgovora sa Stefani, toplim iskrenim odgovorima nam je otkrila stvaralačke poticaje na svom životnom putu.

Oduševljenje je izazvalo troje mladih kreativaca, Antun Ostojić (4.r, "Moje poje"), Ivona Matijašević (5.r, "Kupina") i Ria Viličić (7.r, "Maslina" i "Kućica kraj mora"), uvjerivši nas kako za odraslima ne zaostaju mislima, rječitošću, a ni nama svima dobro poznatim specifičnim otočkim osjećajem za humor.

Don Stanko Jerčić je svojim pjesmama "Masline" i "Naša mater" istaknuo zajedničke i obiteljske vrijednosti, obogativši izričaj večeri bračkom inačicom čakavskog narječja. Antonela Franetović (8.r) je čitajući "Dvi, tri smišne za Božić i Vodokaršća" prof. Briseide Udovičić, prisutnima razvukla osmjeh na licima, podsjetivši ih na običaje i naputke iz sjećanja djeteta.

Tajana Šimić (6.r) je čitala pjesmu "For" Mikija Bratanića koji je nažalost bio spriječen nazočiti, a Ivona Barbarić (6.r) "Odgoj" Hotene-Perice Marčetić u kojoj su, uz gromoglasni pljesak i smijeh, svi prisutni prepoznali najmanje jedan doživljaj iz vlastitog djetinjstva.

Odašiljući publici intenzivan osjećaj međusobne podrške i odobravanja, za autorskim su se stolom udružile Vlatka Buj, odabravši od svog stvaralaštva pjesme "Konoba" i "Tastamenat moje none", Antonela Barbić pjesmama "Jubov" i "Dide i jo", te Briseida Udovičić pjesmama "Fortica od jubavi" i "Da son stina". Pružile su nam jedinstven doživljaj riječima posvećenim toplini obiteljskog doma, skromnom životu punom zadovoljstva, brižnoj skrbi među precima i potomcima, odnosu prema sebi samom, te dubokim osjećajima koji nas uzburkaju.

Mješoviti zbor GSU Stella Maris Hvar je izveo pjesme "Droge vonje", "Ponistra" i "Da mi je vitar bit", koje je na tekstove Lucije Rudan i Tina Kolumbića uglazbila voditeljica tog iskusnog zbora, prof. Vinka Šurlin. Uz njenu pratnju gitarom, glasovirsku prof. Ane Miljak, te a capella, svojim nastupom i energijom, ovaj je ansambl oplemenio naš doživljaj i iskustva izrazima glazbenog divljenja izvoru ustrajnosti i životnog zadovoljstva otočkog čovjeka, raznolikošću snage i lepršavosti, svojim zahtjevnim a iznimnim izvedbama.

Ne tako davno osnovana vokalna skupina, ženska klapa Frecija iz Jelse, pod vodstvom prof. Vojane Salamunić, izvela je tradicijsku pjesmu podrijetlom iz Starog Grada "Farandine moj" u obradi D. Fia, te tradicijsku "Pitovku kolendu" u obradi A. Radonića. Svojom vrlo osebujnom i kvalitetnom izvedbom su ukazale na visoko postavljene željene ishode rada ovog vokalnog ženskog klapskog ansambla, te vrlo učinkovito ulagan trud svih članica u njegovanje ove vrste glazbenog izričaja.

Prof. Željana Slaviček je postavila novu izložbu na prvoj etaži školske zgrade, na koju su uz prigodni mali domjenak pozvani svi nazočni, a pripremili ga zajednički svi učitelji i zaposlenici škole.

I na kraju, kad bismo morali zaključiti o doživljaju ovog dana, mogli bismo slobodno reći kako je logistička ekipa zajedno sa svim izvođačima postavila i ostvarila vrlo visoko postavljen estetski kriterij, diskretno ponuđenu raznolikost i bogatstvo izričaja uz njihovu istovremenu međusobnu povezanost, a sve u domaćinskoj i ugodnoj atmosferi.