Autor: Dinka Račić, 19. 2. 2013.

Parlaonica kao oblik rada u sklopu školskog preventivnog programa održala  se 22. ožujka 2013.g. u našoj školi na temu:

Trebaju li svi imati facebook  profil?

Afirmacijska grupa zastupala je mišljenje da je Face danas nužna potreba suvremenog društva, a negacijska da Face ugrožava našu privatnost i odvaja nas od svakodnevne komunikacije.

UVODNA RIJEČ AFIRMACIJSKE GRUPE:

Facebook je danas najpopularnija društvena mreža. Prednost facebooka je ta što možemo komunicirati s prijateljima pa čak i onima izvan države. Osim komunikacije s prijateljima, facebook nam omogućuje vrlo laku i besplatnu razmjenu slika.

Također omogućuje nam da se vrlo lako informiramo o različitim stvarima, razmjenjujemo podatke, igramo društvene igrice, besplatno se oglašavamo, učlanjujemo se u različite poučne i zanimljive grupe. U posljednje vrijeme svjedoci smo i brojnih humanitarih akcija koje su pokrenute i ostvarene zahvaljujući upravo facebooku. Naravno, svjesni smo činjenice da postoje opasnosti facebooka i zbog toga trebamo zaštititi profil i ograničiti prijateljstva i razmjenu podataka .Smatramo da danas svatko treba imati facebook profil jer je facebook nabriži način komunikacije sa svijetom oko nas.

ZAVRŠNA RIJEČ : AFIRMACIJSKE GRUPE

Smatramo da danas svatko treba imati facebook profil jer je današnji način življenja  ne ostavlja previše mjesta tradicionalnom uspostavljanju prijateljstava ili obnovi obiteljskih ili drugih veza. Facebook je omogućio brz pronalazak osoba s kojima smo izgubili vezu, osoba s kojima dugo nismo razgovarali ili ih vidjeli.

Velika prednost Facebooka je  besplatno korištenje informacija, mogućnost zaštite podataka i profila te nevjerojatno brzo širenje informacija. Kako bismo raširili neku informaciju, dovoljno je ostaviti ,,status'' na svom profilu i sa sigurnošću znamo da će informacija doći do željenoga cilja. Na taj način uštedjeli smo i vrijeme i novac koji bismo potrošili na SMS poruke. Također je omogućio i lakšu uspostavu veza s osobama s kojima nismo u mogućnosti uspostaviti fizički kontakt. Naravno, naša je stvar koliko ćemo dugo biti na njemu i hoćemo li mu pristupiti s oprezom ili bezuvjetnim povjerenjem.

Uvodna riječ negacijske grupe

Uglavnom svi imamo FB-profile,ali smo također svjesni rizika kojem se izlažemo.U svakom slučaju je ljepše dan provesti s društvom u prirodi,igri,u direktnoj komunikaciji, a ne sa tim istim društvom dopisivati se preko FB-a. Radi se ipak o virtualnom,a ne realnom svijetu! Facebook za djecu predstavlja veliku opasnost!

Mnogi otvaraju lažne profile kako bi izmamili  informacije,fotografije,hakiraju profile i stavljaju ružne postove,vrijeđaju prijatelje,tako da nerijetko mnoga prijateljstva i pucaju zbog toga. Izlažemo svoju privatnost,fotografije koje objavljujemo dostupne su svima i mogu se zloupotrijebiti na više načina! Nerijetko se  događa da pedofili koriste lažne profile kako bi uspostavili kontakt sa djecom,mame ih na različite načine,kako bi došli do njih!

Završna riječ negacijske grupe

Face nas odvaja od svakodnevnog života narušavajući društvene vještine i stvarnu komunikaciju.

• Istraživanja navode da je ovisnost o Facebooku jaka poput one o cigaretama. U psihijatrijskim bolnicama sve češće nailazimo na ljude koje se pate od ovisnosti o Facebooku.
  • Važno je u svakom trenutku biti svjestan opasnosti koje Facebook donosi kao npr. otvaranje lažnih profila, narušavanje privatnosti, krađe identiteta, obećanja velike zarade, vrijeđanja.
  • Stoga smatramo da postoje i drugi načini komuniciranja i nećemo biti zakinuti ako nemamo otvoren Facebook profil!