Autor: Ana Miljak, 12. 4. 2012.

Divlja odlagališta otpada su mjesta na kojima njegovo odlaganje nije dozvoljeno i nisu za to predviđena. Kartiranje je označavanje takvih mjesta, a to je prvi korak do uklanjanja otpada i do okoliša kakvog želimo imati.

Svjetska karta, na kojoj brojni ljudi označavaju odlagališta u svojoj okolini, nalazi se klik-ovdje.

Prošetajte kartom!
Kad se strelica pokazivača  nad kartom preoblikuje u  ovakav znak  , možemo je pomicati u svim smjerovima.

b) dvostrukim klikom na mjesto koje želimo povećati
c) istovremenim pritiskom tipki "ctrl" i "+" za povećanje, a "ctrl" i "-" za smanjenje ili

Kako kartirati? Još jednostavnije! wink

Da bismo na karti označili točnu lokaciju, potrebno je samo uočiti priliku, osjetiti želju, imati volju i iskoristiti jednu od mogućnosti:

a) Imaš smartphone (iPhone, Android)?
Fotografiraj, a besplatna aplikacija World Cleanup će fotografiju smjestiti na kartu.

b) Imaš mobitel ili fotoaparat koji može zapamtiti koordinate gdje je snimljena fotografija (opcija geotagiranje)?
Takvu fotografiju s računala dodaj na kartu, a koordinate će pomoći smještanju na karti.

c) Imaš GPS? Fotografiraj, dodaj fotografiju na kartu i unesi koordinate određene GPSom.

d) Imaš mobitel s kamerom ili fotoaparat, ali nemaš smartphone, geotagiranje ni GPS? Povećaj kartu, označi točno mjesto, dodaj oznake vrste otpada i količine, opiši riječima, dodaj fotografiju i... gotovo :)

e) Ako nemaš čime fotografirati: označi točnu lokaciju na karti, vrstu otpada, količinu i dodaj što detaljniji opis!

Detaljnije upute o načinima kartiranja pogledajte na stranici Zelene čistke klikom ovdje.